Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eliška Pomořanská (stříbrná cotehardie)

20. 7. 2014

 eliska-pomoranska-exterier-01.jpg

Tady by se hodilo poznamenat – do čtveřice všeho dobrého J, neboť Eliška přišla (přesně podle historického řádu) na řadu poslední – což však neznamená, že bych jí nějak šidila – spíš naopak J.

 

  Dostala totiž svrchní cotehardii, a než se mi povedlo šaty vypasovat natolik, aby se do nich ještě vešla, ale zároveň nevypadala moc bachratě, to bylo umění J.

 

  Panenka je barbie od Mattela a tohle byla konkrétně Locika - nevěsta z roku 2005 (měla k hlavě napevno přidělanou svítící korunku – ta ostatně letěla pryč jako první J), a tentokrát jsem vybírala jenom podle očí J. Ta jejich fialkovo-růžová barva mě nějak chytla J. A ač jsem jeden den v hračkářství pohrdla, nedalo mi to, a druhý den jsem se pro ni vrátila – no a stala se z ní Eliška J.

 

  Šaty jsou opět dvoudílné a skládají se ze spodního cotte a svrchní cotehardie:

-          cotte je vyrobeno (stejně jako u Anny Svídnické) z růžového 100% bavlněného plátna a lemy rukávů a výstřihu jsou vyšity nití; rukávy jsou opět do 1/3 šměrovací a šaty se zapínají vzadu na háčky a očka

-          cotehardie je vyrobena z umělého stříbrného brokátu a vepředu má falešné zapínání na šměrování, je stejně jako červená cotehardie vyrobena co možná nejpřesněji podle rekonstrukce dobového střihu (opět se dá najít na www.kostym.cz); šaty se ve skutečnosti zapínají vzadu na háčky a očka

 

-          k šatům opět patří opasek, křížek, gepent, barbette, závoj a zlatá obroučka

 

Náhledy fotografií ze složky Eliška Pomořanská